PRODUŽEN JAVNI POZIV za dodjelu kompostera-drobilica zainteresovanim vlasnicima/ama seoskih domaćinstva
17 Septembra, 2024Organizovan trening u Bijelom Polju za lica sa invaliditetom
5 Oktobra, 2024U Beranama je, u organizaciji NVO Sjeverna zemlja, održana panel diskusija na temu upravljanja kanalizacionim muljem u Crnoj Gori, koja je organizovana u sklopu projekta „Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)“.
Cilj panela je bio da se diskutuje na temu upravljanja kanalizacionim muljem u Crnoj Gori, te da se predstavi tematski izvještaj urađen za potrebe projekta.
Na temu kvaliteta voda u Crnoj Gori, sa fokusom na površinske vode, govorili su mr Nevenka Tomić, načelnica Odsjeka za kvalitet voda u Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju i Milutin Mićović, iz Opštine Berane.
O radu Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Beranama, kao i modelu upravljanja kanalizacionim muljem na istom, govorio je master hemičar, Marko Dašić.
Konsultant, Zoran Vesković, je predstavio najvažnije nalaze tematskog izvještaja „PROBLEMATIKA UPRAVLJANJA KANALIZACIONIM MULJEM U CRNOJ GORI“.
Ključne preporuke koje su istaknute u Izvještaju i apostrofirane na panelu su sljedeće: „ Uskladiti pravni okvir Crne Gore sa Direktivom EU o mulju iz postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda; Raditi na uspostavljanju administrativnih i institucionalnih kapaciteta za upravljanje muljem; Ispitati mogućnosti korišćenja mulja u poljoprivredi; Raditi na sprovođenju sledećih kratkoročnih rješenja: zbrinjavanje mulja odlaganjem na industrijske deponije, deponije pepela ili rekultivacijom devastiranih lokacija; ponovno iskorišćavanje mulja za dnevno prekrivanje sanitarnih deponija u kratkoročnom periodu, miješanjem sa inertnim materijalom; iskorišćavanje mulja u objektima za proizvodnju električne energije; zbrinjavanje mulja odlaganjem u posebne kasete na regionalnim sanitarnim deponijama“.
Na kraju, istakao je da je važno raditi na formiranju sistema regionalnih centara za upravljanje muljem, koji će biti dugoročna rješenja u oblasti upravljanja kanalizacionim muljem.
Panelu su prisustvovali i Dušica Brnović, direktorica Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju i Branka Milašinović, iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.
Projekat „Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)“ se realizuje u okviru Koalicije 27, koja je vodeća nacionalna OCD mreža u oblasti životne sredine i pod čijim se budnim okom već godinama unazad prate aktivnosti u okviru Poglavlja 27 – životna sredina i klimatske promjene.
Projekat je finansijski podržan od strane Evropske Unije, kroz program „Civil Society Facility 2021 and Thematic Programme on Human Rights and Democracy 2021” i Ministarstva javne uprave. Realizuju ga nevladine organizacije Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Sjeverna Zemlja, Green Home i Društvo mladih ekologa.